RSS Feed

Wrocław – urokliwe miasto

Wrocław - miasto

Wrocław to niezwykle urokliwe miasto, położone w południowo-zachodniej części Polski. Stolica województwa dolnośląskiego. Czwarte pod względem liczby ludności, a piąte pod względem powierzchni miasto w Polsce. Aktualnie (2011) funkcje prezydenta miasta pełni Rafał Dutkiewicz

Za datę powstania Wrocławia uznaje się rok 1000, kiedy to na jego terenie utworzono biskupstwo. Leży nad Odrą i czterema jej dopływami (Bystrzyca, Oława, Ślęza i Widawa). Znajduje się po wpływem klimatu umiarkowanego. Średnia temperatura w ciągu roku wynosi 9 °C, najcieplejszy miesiącem jest lipiec – 19 °C, a najchłodniejszy styczeń – 0 °C.

W trakcie II wojny światowej, mimo iż na terenie miasta nie prowadzono działań wojennych, 70% budynków zostało całkowicie zniszczonych. Wiele zabytków wymagało renowacji. Do najważniejszych atrakcji Wrocławia należą: Ostrów Tumski, Katedra św. Marii Magdaleny, neogotycki budynek Dworca Głównego, Hala Stulecia, Browar Piastowski oraz wiele gotyckich kościołów i kamieniczek.

Wrocław słynie z dużej ilości mostów i kładek (4 miejsce na świecie po Amsterdamie, Wenecji i Sankt Petersburgu), co często jest powodem nazywania miasta Wenecją Północy. Aktualnie szacuje się, że na terenie miasta jest od 117 do 220 mostów (niegdyś było ich 303), w tym 27 kładek. Wrocław jest jednym z kilku miasta europejskich, posiadających fosę miejską, w której zawsze jest woda. Z tego też powodu konieczne są kładki komunikacyjne i pisze.

Stolica Dolnego Śląska to niewątpliwie ważny ośrodek przemysłowy, kulturalny i edukacyjny w Polsce. Liczne inwestycje prowadzone na terenie miasta, sprawiają iż wskaźnik bezrobocia jest stosunkowo niski i wynosi 6%. Wrocław kojarzony jest z prestiżowym Uniwersytetem i Politechniką Wrocławską oraz cenionymi uczelniami medycznymi. Poza tym posiada bogate zaplecza teatralne i muzealne. Co roku odbywają się liczne festiwale muzyczne, znane na całym świecie. Jednym z nich jest Thanks Jimi Festiwal, w trakcie którego w 2008 roku poprawiono gitarowy rekord Guinnessa.

Wrocław, jako jedno z czterech miasta w Polsce, jest organizatorem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które odbędą się w 2012 roku. Z tego powodu budowany jest stadion miejski, na który rozegrane zostaną 3 meczy. Zakończenie budowy planowane jest na 30 czerwca 2011 roku. Stadion będzie mógł pomieścić ponad 40 tys. kibiców. Inna atrakcją sportową miasta jest największy w Polsce aquapark. Wrocław dwukrotnie kandydował na organizatora wystawy EXPO, przegrał z Szanghajem (2010) i z koreańskim miastem Yeosu (2012).

Tagi:


Skomentuj »

No comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *