RSS Feed

Atrakcje turystyczne Wrocławia

Wrocław atrakcje

Wrocław to miasto bogate w zabytki i atrakcje turystyczne. Podziwiać można zarówno historyczne budowle jak i współczesne miejsca rozrywki. Nic więc dziwnego, że co roku stolicę Dolnego Śląska odwiedza tysiące turystów z różnych części świata.

Wizytówką miasta jest z pewnością Ostrów Tumski. Ten kompleks kościelny jest siedzibą arcybiskupstwa. Najważniejsza część kompleksu to gotycka katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Godne uwagi są również inne budowle, m.in. gotycki dwupoziomowy kościół św. Krzyża i św. Bartłomieja, romańsko-gotyckie kościoły św. Idziego i św. Marcina.

Będąc we Wrocławiu koniecznie trzeba zobaczyć kościół św. Marii Magdaleny, wybudowany przed 1226 rokiem. Świątynia była wiele razy odbudowywana, m.in. po najeździe tatarskim oraz po pożarze. Dotkliwa zniszczona również w czasie II wojny światowej. Obecnie w stylu gotyckim, stanowi ważny zabytek miasta.

Rynek we Wrocławiu jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Otaczają go liczne kamieniczki. W samym jego sercu znajduje się gotycko-renesansowy ratusz. Nie opodal rynku mieści się Uniwersytet Wrocławski. Uczelnia istnieje od 1702 roku. Budowla o barokowym charakterze jest zarówno zabytkiem jak ważnym ośrodkiem edukacyjnym.

Ciekawym zabytkiem jest pomnik Aleksandra Fredry, wykonany przez Lonarda Marconiego w 1897 roku. Dawnej pomnik znajdował się we Lwowie. Do Wrocławia trafił w 1956 roku. Oficjalnie odsłonięto go 15 lipca, dokładnie w 80 rocznice śmierci pisarza. Również z Lwowa pochodzi Panorama Racławicka. Gigantyczny obraz (120 na 15m) Wojciecha Kossaka i Jana Styki powstał w 1894 roku dla upamiętnia insurekcji kościuszkowskiej. Malowidło oglądać można od 14 czerwca 1985 roku w rotundzie.

Na terenie Wrocławia znajduje się kilka atrakcji botanicznych. Jedną z nich jest park Szczytnicki. Założony w 1783 roku przez Fryderyka Ludwika Hohenlohe-Engelfingena. Jedną z jego części jest Ogród Japoński. Popularny wśród turystów jest również Ogród Botaniczny, powstały w 1812 roku. Na jego terenie rośnie aż 7000 gatunków roślin z różnych zakątków świata. Poza tym ogród posiada ciekawe kompleksy drzew i krzewów. Natomiast miejski ogród zoologiczny, jeden z najstarszych w Polsce, posiada niezwykle ciekawe okazy fauny.

W pobliżu park Szczytnickiego znajduje się Hala Ludowa. Wspaniała konstrukcja budowlana, wzniesiona na początku XX wieku. Aktualnie miejsce imprez rozrywkowo-kulturalnych. Inna znana konstrukcja wrocławska to Most Grunwaldzki. Wybudowany został w latach 1908-1910, autorami projektu byli Meyer, Weyrauch, Scholtz i Bender. Rozpiętość mostu to 216m.

Tagi:


Skomentuj »

No comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *